Doubravánek

Doubravánek je vokálně-instrumentální soubor z Prahy.

2002
Soubor Doubravánek vznikl na podzim roku 2002 jako osmičlenné přátelské uskupení spolužáků z pražského Gymnázia Arabská. Budoucí kapelník Marek Doubrava si nás tehdy sezval domů, aby s námi nazkoušel sborovou úpravu jedné z lidových písní jako cvičení na konzervatoř. V Markově kuchyni záhy (a z legrace) vznikl i provizorní název Doubravánek, s tím, že později vymyslíme něco lepšího. Později už ale nikdo neměl sílu ani nápad. V zimě Doubravánek začíná nabírat nové členy, tedy nové kamarády.

2003
V lednu Doubravánek odehrál v legendárním hanspaulském klubu U Rafa první koncert. Na  repertoáru měl například kubánskou Guantanameru, prehistorické lidovky Pán Bůh vám zaplať nebo Ty ukvaldský kostelíčku, hej!, ale také stále aktuální hitovku Jede sedlák do mlejna.

Takhle pracuje skladatel na představení Ronja, dcera loupežníka

2006
V roce 2006 Doubravánek spolupracoval s Tanečním studiem Light. Ke hře na motivy románu Astrid Lindgrenové Ronja, dcera loupežníka autorského týmu Lenka Tretiagová – Štěpán Pácl napsal Marek hudbu a Doubravánek se postaral o živý vokální doprovod. Mezi nejpovedenější představení řadíme premiéru v květnu 2006 v divadle Ponec na Žižkově.

Na podzim pokřtil Doubravánek v pražském music clubu Pop Café první desku A daga daga, která vznikla na jaře 2005 a 2006. Kmotry se stali autor obalu desky David Janošek a hlasová poradkyně Pavla Fendrichová, tehdy ještě Ježková.

Poprvé jsme – jako předskokani kapely Hm… – hráli v našem oblíbeném plzeňském klubu Anděl.

Doubravánek (v pozadí) zpívá při představení Titus Andronicus - Let mouchy

Doubravánek (v pozadí) zpívá při představení Titus Andronicus - Let mouchy

2007 – 2008
V roce 2007 bodují v české hitparádě Velká sedma na Radiu 1 skladby Aqua de Beber a Good King Wenceslaus.
V sezoně  2007 – 2008 Doubravánek intenzívně spolupracoval s absolventským ročníkem katedry alternativního herectví na DAMU. K jejich představení Titus Andronicus _Let mouchy napsal Marek hudbu a Doubravánek ji na každém představení živě interpretoval. Divadlo Disk a naše bílé kostýmy se nám tak na několik měsíců staly druhým domovem. Kromě Disku jsme představení hráli a zpívali na festivalech v Brně a Olomouci a také na scéně Paláce Akropolis.

2009
V roce 2009 jsme odzpívali hned několik zajímavých koncertů. Na podzim jsme vystoupili jako hosté Normálního festivalu v žižkovském kině Aero.
S dojetím vzpomínáme na tradiční vánoční koncert s kapelou Hm…, který se po pěti letech přesunul z legendární (a zrušené) Delty do divadla La Fabrika. Celý večer se skvěle vyvedl a takovou atmosféru, jakou nám připravilo nacpané divadlo, jsme dlouho před tím ani potom nezkusili.
Opačný zážitek nás potkal hned za několik dní na koncertě v Biu Oko, kde jsme vystoupili jako předskokani kapely Umakart. Publikum se nám na naši stranu podařilo dostat až se společným přídavkem Půlnoční. Říká vám to něco? Jasně, je to ta Půlnoční, kterou ve filmu Alois Nebel s Umakartem zpívají Václav Neckář a Brécy. Poslechněte si ji.

2010
V květnu soubor odjel na dvoudenní soustředění do severních Čech, aby, plný energie,v červnu na chodbách Gymnázia Na Pražačce nahrál pod vedením zvukaře Ondřeje Ježka druhou desku Konec unylých dnů. Na přelomu let 2010 a 2011 vyšly desky Krankoty a Yolk od kapel Rudovous a Eggnoise, na kterých jsme ve dvou, resp. v jedné písničce hostovali. 

Doubravánek ve Studiu kamarád

Doubravánek ve Studiu kamarád

2011
Mezi největší zážitky roku 2011 patří prozatím bezesporu natáčení pro velikonoční díl Studia Kamarád. V ateliérech České televize jsme zpívali tři písničky.

Pokud členové Doubravánku zrovna necestují nebo nerodí děti, na koncertech nás vystupuje okolo dvacítky. Kromě českých  zpíváme i slovenské, anglické, maďarské, polské, jidiš, finské, norské, portugalské a africké písničky. Repertoár souboru se za téměř deset let fungování přirozeně posunul od lidovek  směrem k popu, což ale neznamená, že jsme zanevřeli na tradice.

Ačkoliv až na výjimky nemáme hudební vzdělání, muzika nás baví a Doubravánek stále vnímáme jako oblíbenou volnočasovou aktivitu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s